Praktyczne Case Study

Czy warto czyścić kostkę brukową samodzielnie?

Na temat mycia kostki brukowej forum jest pełne fachowych rad. Gruntowne czyszczenie kostki brukowej wymaga albo dobrego fachowca, albo specjalistycznego sprzętu do mycia wysokociśnieniowego o ciśnieniu roboczym 300 bar. Jak to jednak wygląda w rzeczywistości? Liczy się też przepustowość wody podawana w litrach na minutę lub godzinę.

Kastelnik – sprzątanie specjalistyczne – usługi całodobowe 24/7

Mycie kostki brukowej na gorąco to przywilej wynajęcia fachowca z dobrym spalinowym urządzeniem. Kostka brukowa to obecnie najczęściej wybierany rodzaj utwardzenia wokół niskich zabudowań jednorodzinnych. W dawnych czasach była wykorzystywana tylko w celach użytkowych i przemysłowych. Obecnie pełni również względy estetyczne i staje się elementem pięknych aranżacji około ogrodowych.

czyszczenie kostki brukowej

To jasne, że każdy chce, aby jego kostka brukowa na jego podjeździe, czy to przed uroczym domem jednorodzinnym, czy też przed siedzibą firmy, prezentowała się atrakcyjnie. Co jednak zrobić, kiedy po ulewnej jesieni i mroźnej zimie nasze podjazdy nie prezentują się już tak jak dawniej? Sposobów na czyszczenie kostki brukowej jest kilka, a wszystkie przybliżymy Wam w tym artykule.

Czyszczenie kostki brukowej- ogólnopolskie firmy sprzątające 

Przede wszystkim warto rozważyć to, czy do czyszczenia kostki brukowej zatrudnimy specjalistyczną firmę, czy wszystkie prace sprzątające wykonami sami, z pomocą członków rodziny. To, czym możemy wyczyścić kostkę brukową, oraz czy zatrudnimy do tego fachowców z firmy sprzątającej lub ogrodniczej, która zajmuje się myciem kostki brukowej w naszej okolicy, zależy od wielu czynników. Zaliczyć do nich można przede wszystkim rodzaj zabrudzeń, strukturę samej kostki brukowej, rodzaju impregnatu zastosowanego przez producenta oraz wielkość powierzchni.

Nie bez znaczenia jest też pora roku, gdyż zdarzają się zlecenia na mycie kostki brukowej dla firm nawet w sezonie zimowym. Dzieje się tak, kiedy przedsiębiorca oddaje do użytkowania obiekt przemysłowy, który wymaga czyszczenia.

Zazwyczaj są to duże brukowane parkingi przed sklepami lub punkty handlowo-usługowe takie jak stacja benzynowa. W obu wymienionych przypadkach zarządca nie może pozwolić sobie na przyjęcie pierwszych klientów na ubłoconym podjeździe. Jak wyczyścić kostkę brukową pisaliśmy na blogu i jest tam wiele porad eksperta, właściciela firmy Mieszko Kastelnik.

W jaki sposób i czym możemy czyścić kostkę brukową? 

Czy warto czyścić kostkę brukową samodzielnie? Z pewnością tak, jeśli mówimy o zabrudzeniach atmosferycznych i nie widzimy na naszej kostce wielkich oleistych zanieczyszczeń. Usuwanie plam oleju to element mycia kostki brukowej i cały proces doczyszczania, który na pewno będzie szybszy, jeśli nasz brukowy podjazd był już wcześniej impregnowany.

Impregnacja kostki brukowej to bowiem świetny sposób na zabezpieczenie jej przed przyszłymi zabrudzeniami. Co więcej, zdecydowanie ułatwia późniejszy proces czyszczenia kostki, a przy tym może pozytywnie wpłynąć na jej estetykę.  Jeżeli na etapie budowy domu zainwestowałeś w dobrej jakości kostkę brukową, nie musisz się martwić- na pewno jest ona zaimpregnowana przez producenta.

Mycie impregnowanej kostki brukowej gorącą wodą w temp. nawet do 160°C 

Do powierzchownego mycia kostki brukowej, która była wcześniej impregnowana w fabryce, wystarczy nam gorąca woda oraz szorstka szczotka do czyszczenia kostki brukowej. Do gorącej wody możemy także dodać delikatnego detergentu np. płynu do mycia naczyń, który ułatwi nam likwidację plam.

Jeżeli do tematu chcemy podejść w sposób profesjonalny, możemy zakupić specjalistyczny środek czyszczący do powierzchni zabrudzonych tłuszczem lub olejem przemysłowym. Należy jednak pamiętać o tym, iż każdy taki płyn może podrażnić naszą skórę, dlatego należy go używać wyłącznie w rękawicach ochronnych. Fachowcy w trakcie czyszczenie kostki brukowej stosują urządzenia, która potrafią podgrzać wodę do temperatury 120-160°C. Jest to już mycie parą wodna i sprawdza się idealnie, kiedy nasz podjazd ma zabrudzenia typu sadza, olej.

Jak wyglada mycie kostki brukowej

Odtłuszczanie kostki brukowej środkiem do usuwania tłuszczu, sadzy 

W przypadku, kiedy przez kilka sezonów z rzędu zapominaliśmy o naszej kostce brukowej, na pewno nagromadziło się na niej wiele różnego rodzaju plam z olejów i zanieczyszczeń atmosferycznych.

Często na naszym podjeździe ląduje sadza z komina, kiedy mamy nieekologicznych sąsiadów. Jak postępować w takiej sytuacji? Dobrym produktem do usuwania silnych i tłustych zabrudzeń są preparaty na bazie wodorotlenku potasu.

W składzie swym zawierają one etoksylowane alkohole tłuszczowe będące całkiem niezłymi detergentami.

Czego potrzebujemy do czyszczenia kostki brukowej? 

Jeśli nasz podjazd jest rozległy i dawno nie był czyszczony, warto skorzystać z profesjonalnego sprzętu do mycia kostki brukowej, który może być używany w naszych domach.

Mowa o ciśnieniowych myjka do czyszczenia kostki brukowej, które zdecydowanie ułatwią nam zadanie i pomogą uporać się z trudniejszymi zabrudzeniami. Tego rodzaju sprzęt świetnie sprawdzi się na dużych powierzchniach, które trudno byłoby czyścić ręcznie przy pomocy szorstkiej szczotki drucianej.

Urządzenia do mycia kostki brukowej- nisko i wysokobudżetowe 

Myjki do czyszczenia kostki brukowej są dostępne w prawie każdym sklepie budowlanym lub w punkcie handlowym z elektronarzędziami. Przekrój cenowy jest bardzo szeroki, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Ogromną zaletą profesjonalnej myjki wysokociśnieniowej do kostki brukowej jest jej silny strumień wody, wyrzucany pod ciśnieniem od 300 bar do 500 bar. Dzięki temu możemy z łatwością usunąć bardziej oporne zabrudzenia, a dodatkowo oczyścić szczeliny między kostką brukową.

Myjki ciśnieniowe do użytku domowego można kupić już za 500-2000 zł, jednak dopiero te w cenie 8000- 10.000 zł mają sensowne parametry i pozwolą nam na skuteczne mycie kostki brukowej zawodowo. Jeśli chcemy specjalizować się w tym, co robimy, i świadczyć usługi mycia bruków dla przemysłu oraz obsługiwać duże place miejskiej będziemy musieli liczyć się z wydatkiem rzędu 30.000-70.000 zł. Takie urządzenie do czyszczenia kostki brukowej posiada duże ciśnienie robocze oraz ma duży przepływ wody na godzinę.

Tak złożony zestaw do mycia kostki brukowej często posiada agregat prądotwórczy oraz zbiornik na wodę o pojemności 1000 litrów, co czyni go samowystarczalnym.

Akcesoria do mycia kostki brukowej w domu 

W naszym ogrodzie możemy również zastosować inne akcesoria a do mycia kostki brukowej. W specjalistycznych sklepach budowlanych dostępna jest szeroka oferta pistoletów do kostki brukowej, szorowarek oraz myjek talerzowych.

W zależności od potrzeb możemy dobierać rodzaj dyszy oraz  długość lancy, te profesjonalne są zbudowane z karbonu, a ich wysięg sięga nawet 10 metrów wysokości. Oczywiście, tu wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb.

środek do impregnacji kostki brukowej

Profesjonalna firma czyszcząca kostkę brukową Kastelnik  

Specjaliści z firmy sprzątającej Kastelnik, od wielu lat oferują skuteczne czyszczenie kostki brukowej w wielu miastach na terenie całego kraju. Kiedy warto zatrudnić do mycia kostki brukowej profesjonalistów?

Na przykład w takich sytuacjach, kiedy plac przed naszą firmą to obszar o wielkości 1000 metrów kwadratowych, którego czyszczenie domowymi sposobami jest właściwie niemożliwe. Specjalistyczna firma czyszcząca kostkę brukową pomoże również w sytuacji, kiedy nasza kostka brukowa nie była nigdy impregnowana, a widzimy na niej tłuste plamy z olejów, smarów czy jeszcze gorzej, cementu.

Usuwanie zabrudzeń betonowych, odpornych na działanie kwasów to specjalizacja firmy. Niestety, brak ochronnej warstwy z impregnatu na kostce brukowej powoduje, że wszystkie zabrudzenia wnikają głęboko w jej strukturę.

Nie pomogą tutaj domowe sposoby mycia i w takim przypadku warto skontaktować się z doświadczonymi fachowcami. Specjalistyczna firma to także idealna opcja dla osób zabieganych. Czasami wystarczy 1 h pracy profesjonalistów, aby kostka brukowa przed naszym domem wyglądała jak nowa. My w tym czasie możemy zasłużenie odpoczywać po ciężkim dniu pracy.

Zalety współpracy z fachowcem do czyszczenia kostki brukowej

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług specjalistycznej firmy sprzątającej, dużo zyskasz. Kastelnik ma dostęp do najnowszych urządzeń  np. wyjątkowo wydajnych myjek ciśnieniowych 300 bar z opcją podgrzewania wody.

Co daje podgrzanie wody, którą myjemy kostkę brukową? Podobnie jak w naszych kuchniach, tłuste zabrudzenia schodzą łatwiej pod gorącą wodą. Tak samo jest w przypadku czyszczenia brukowanych podjazdów i tu łatwiej jest nam usunąć plamy z oleju, kiedy używamy myjek pod ciśnieniem i gorącej wody.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Efekt mokrej kostki to technika, która zyskała popularność w aranżacji przestrzeni zewnętrznych, zwłaszcza w ogrodach, na tarasach czy podjazdach. Charakteryzuje się ona tym, że po nałożeniu preparatu do impregnacji kostki brukowej, powierzchnia ta nabiera intensywnego, błyszczącego wyglądu, co nadaje jej elegancki i nowoczesny charakter.

Usługi czyszczenia firmy Kastelnik

Jak uzyskać efekt mokrej kostki?

Preparaty impregnujące do kostki brukowej na bazie butanolu i silikonu są najczęściej stosowane w celu uzyskania efektu mokrej kostki. Dzięki ich zastosowaniu powierzchnia kostki zyskuje trwały efekt  i jednocześnie jest chroniona przed uszkodzeniami oraz wpływem czynników atmosferycznych. Wraz z upływem czasu efekt mokrej kostki może zaniknąć, więc warto te środki nakładać na bruk koło domu każdego roku.

Czym wyczyścić kostkę brukową w jeden dzień?

Wyczyszczenie kostki brukowej w jeden dzień jest wyzwaniem, ale możliwe do wykonania, szczególnie jeśli powierzchnia nie jest zbyt duża i zabrudzenia nie są bardzo uporczywe. Po pierwsze należy sprawdzić, czy potrzebujesz środek czyszczący o odczynie zasadowy (za zabrudzenia oleiste), czy o odczynie kwaśnym (na rdzę). Ważne jest, aby wybrać preparat odpowiedni do rodzaju zabrudzeń, ale przed jego nałożeniem należy usunąć wszystkie luźne śmieci z podłoża. Z doświadczenie pokazuje, iż by, wyczyścić kostkę brukową w jeden dzień, warto użyć miski ciśnieniowej z opcją podgrzewania wody. To znacznie przyspieszy prace.

 

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5,0 out of 5
  5,0 out of 5 stars (based on 1 review)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%