Praktyczne Case Study

Czy ozonowanie pomieszczeń jest skuteczne?

Profesjonalne ozonowanie pomieszczeń, czyli odkażanie za pomocą naturalnego gazu, jakim jest ozon to coraz popularniejszy zabieg w naszych domach. Głośno o ozonowaniu mieszkań zrobiło się po wybuch wirusa SARS-CoV-2, kiedy ludzie zaczęli zwracać większą niż zwykle uwagę na higienę, czystość.

Kastelnik – ozonowanie pomieszczeń – usługi całodobowe 24/7

Warto dodać, iż duża ilość ludzi w miejscach publicznych oraz biurach, spowodowała, że zarządcy tych nieruchomości zaczęli regularnie zamawiać usługi tj. dezynfekcja pomieszczeń biurowych, za pomocą ozonu.

Popularny artykuł na blogu: Jak pozbyć się plam nikotynowych ze ścian?

Czy ozonowanie jest skuteczne? Na jakie bakterie, wirusy i grzyby ozon działa błyskawicznie?

Jak zapewne wiesz, ozon jest bardzo skutecznym gazem w walce ze wszelkimi drobnoustrojami. Nie bez powodu WHO i ministerstwa zdrowia wielu krajów europejskich rekomendują ozonowanie jako najlepszy sposób na zablokowanie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych w tym groźnego i wciąż siejącego spustoszenie wirusa wywołującego chorobę, z którą żyjemy już od dwóch lat. Dezynfekcja pomieszczeń za pomocą ozonu to niezwykle skuteczna metoda na usuwanie zarodników przetrwalnikowych bakterii, pierwotniaków oraz grzybów.

Popularna usługa: odgrzybianie ścian w woj. małopolskim

Jak podają specjalistyczne źródła naukowe, ozon działa bardziej skutecznie na wirusy, aniżeli na bakterie. Ma bardzo wysokie działanie biobójcze w kierunku następujących grzybów, wirusów oraz bakterii:

ozon elimnuje pałeczki okrężnicy

 • Escherichia coli, pałeczek okrężnicy;
 • Salmonella;
 • E. coli;
 • S. aureus;
 • Staphylococcus aureus, gronkowiec złocisty;
 • Streptococcus salivarius, bakterie z rodziny paciorkowców.
 • Aspergillus flavus, kropidlak żółty i inne grzybu z rodziny Aspergillaceae.
jak działa ozon

Czy wiesz, że największe stężenie ozonu występuje na wysokości 32 km nad Ziemią?

Ozon na wysokim stężeniu eliminuje w kilka minut wszelkie szkodliwe mikroorganizmy, a także zarazki i bakterie. Warto dodać, że wraz ze wzrostem stężenia oraz czasu ekspozycji rośnie skuteczność eliminacji drobnoustrojów i innych szkodliwych patogenów. Oczyszczanie powierzchni z drobnoustrojów jest zabiegiem, który działa miejscowo, ale nie chroni powierzchni na stałe.

Po dezynfekcji powierzchnie są wolne od szkodliwych czynników chorobotwórczy, ale po ponownym skażeniu zabieg ozonowania należy powróżyć. Gaz ten działa na bakterie, wirusy i uszkadza ściany komórki lyza. Zmiany, jakie zachodzą w makromolekułach komórek białek  RNA/DNA są nieodwracalne i niszczą je raz na zawsze.

Zobacz najnowsze wpisy na stronie: blog Kastelnik

Gdzie sprawdza się ozonowanie pomieszczeń?

Śmiało, można powiedzieć, że ozon i ozonowanie pomieszczeń sprawdza się przy różnego rodzaju usługach w wielu branżach. Stosowany jest podczas dezodoryzacji, dezynfekcji, usuwaniu zapachów po pożarach  oraz trupich jadów w mieszkaniach zmarłych osób. Każda solidna firma sprzątająca po zmarłych ma na stanie tego typu urządzenie. Dzięki generatorom ozonu o zróżnicowanej mocy znajduje zastosowanie równie w podczas użytku w domu, co w przemyśle. Brak skutków ubocznych sprawia, że gaz ten znajduje najczęściej zastosowanie:
 • ozonowanie mieszkania;
 • dezynfekcja ozonem w miejscu pracy;
 • ozonowanie powierzchni biurowych;
 • odkażanie sal operacyjnych;
 • ozonowanie przedszkola, szkoły.

profesjonalne ozonowanie Kastelnik, firma ogólnopolska

Na czym polega ozonowanie?

Ozonowanie to nieskomplikowany zabieg odkażania pomieszczeń w budynku, który polega na wytwarzaniu za pomocą specjalnych generatorów tj. urządzeń do ozonowania  cząsteczek ozonu – O3. Gaz ten wypuszczony do pomieszczenia działa neutralizując wirusy, bakterie i grzyby. Dzieje się tak, ponieważ ozon ma silne właściwości aseptyczne i antyalergiczne. Ma dużo silniejsze działanie biobójcze, aniżeli chlor czy też nadtlenek wodoru, czy też tlenek etylenu.

Choć użycie ozonatorów nie jest trudne, warto usługę dezynfekcji pomieszczeń biurowych czy też ozonowanie mieszkania powierzyć przeszkolonym specjalistom z branży DDD.  Firmy, które na co dzień zajmują się  deratyzacją, dezynsekcją oraz dezynfekcją są doskonale zaznajomione z obsługą ozonatorów i wiedzą, jakie stężenie należy wytworzyć, by wyeliminować szkodliwe patogeny.

czy ozonowanie jest skuteczne

Zdjęcie: stratosfera, warstwa ozonu, która znajduje się od 20 do 40 km na powierzchnią ziemi.

Na co należy zwracać uwagę podczas dezynfekcji za pomocą ozonu?

Wykwalifikowany personel posiada nie tylko doświadczenie w dezynfekcji pomieszczeń po chorobie, ale ma na stanie także odpowiednie środki ochrony osobistej oraz mierniki stężenia ozonu. W dużych dawkach ozon może mieć bowiem szkodliwe działanie na ludzkie zdrowie i podczas całego zabiegu należy wnikliwie monitorować stężenie ozonu w powietrzu.

Specjaliści zalecają wykonanie ozonowania mieszkania lub biura co najmniej raz w roku. Na pewno powinno się sięgnąć po tę usługę zawsze po  przebytej chorobie zakaźnej, takie jak grypa. Warto również dodać, iż ozonowanie jest polecane również osobom cierpiącym na różne alergie. Zabieg ten sterylizuje mieszkanie alergika ze wszelkich alergenów i osłabia natężenie uczuleń.

Gdzie jeszcze stosuje się tego typu odkażanie?

Ozonowanie to bardzo wszechstronny zabieg, który pozwala oczyścić pomieszczenia z drobnoustrojów, ale także odświeżyć w nich zapach. Ozon ekspresowo zlikwiduje nawet bardzo przykre i trudno usuwalne wonie jak choćby odór stęchlizny, zapachy po pożarze czy swąd spalenizny.

Jeśli do tej pory bezskutecznie walczyłeś z odorem papierosów w wynajmowanym mieszkaniu lub próbujesz zneutralizować woń zwierząt w Twoim domu, powinieneś pomyśleć właśnie o zabiegu dezynfekcji powietrza za pomocą ozonu.

Czytaj również: usuwanie zapachu stęchlizny

Efekty zauważalne są natychmiast i co ważne – utrzymują się długo! Ozonowanie sprawdzi się także jako zabieg dezynfekujący samochody, zarówno prywatne, jak i środki komunikacji miejskiej. Ozonując regularnie pojazdy, można zapewnić bezpieczeństwo dla pracowników i podróżnych. Powietrze po odkażaniu pojazdu ozonem jest wolne od niebezpiecznych patogenów.

ozonowanie samochodu prywatnego

Zdjęcie: mały generator ozonu, do użytku domowego o mocy 7 g/h wystarczy, by odświeżyć powietrze w samochodzie.

Oczywiście ozon stosuje się także, a może głównie w branży przemysłowej i usługach specjalistycznych tj. sprzątanie mieszkań po zmarłych osobach. Ozonowanie pomieszczeń biurowych w pierwszych miesiącach 2022 r. to już standardowa procedura w wielu firmach i korporacjach. Sklepy spożywcze, kina, apteki, szkoły, urzędy czy dyskoteki – wszystkie te miejsca podlegają dezynfekcji ozonem, która zapewnia bezpieczne użytkowanie przestrzeni publicznej.  Jeżeli w pomieszczeniu czujesz świeży zapach, który przypomina Ci ten po burzy, możesz być pewien, że powietrze, którym oddychasz, było właśnie ozonowane.

Co skutecznie zniszczy wirusy polio, opryszczki oraz grypy?

Za pomocą usługi ozonowania rozprawimy się także z innymi groźnymi bakteriami i wirusami. Można wśród nich wyróżnić: bakterię cholery, wirus polio, wirus opryszczki, wirus grypy, wirus zapalenia wątroby i przeróżne grzyby. Ozonowanie zalanych pomieszczeń pozwala ponadto raz a dobrze uwolnić się od pleśni i grzybów ściennych w zawilgoconych lokalach. Warunek jest jednak jeden, wcześniejsze wysuszenie mokrych i wilgotnych ścian.

czy ozonoterapia działa

Zdjęcie: pacjent podczas ozonoterapii.

Jak widać, odkażanie pomieszczeń ozonem, to usługa bardzo uniwersalna, która pozwoli bezpiecznie, szybko i skutecznie zdezynfekować samochód, mieszkanie czy nawet żywność. To zabieg stosunkowo niedrogi i przynoszący spektakularne efekty. Dla osób, które chcą zgłębić temat jeszcze bardziej, polecamy nasz artykuł na blogu na temat ozonoterapii.

Zobacz, co ostatnio zrealizowaliśmy: dezynfekcja pomieszczeń apteki w Krakowie

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Ozonowanie stało się niezwykle popularną metodą dezynfekcji pomieszczeń biurowych, mieszkań i miejsc publicznych w związku z pandemią sprzed kilku lat. Ozon jest skutecznym gazem eliminującym bakterie, wirusy i grzyby, a jego stosowanie jest rekomendowane przez wiele instytucji dbających o nasze zdrowie. Pytania i odpowiedzi, które pojawiają się najczęściej w związku z ozonowaniem, znajdziesz poniżej w naszej sekcji “FAQ”.

FAQ, skuteczne ozonowanie

Czy ozon niszczy elektronikę?

Ozon (O3) jest silnym utleniaczem, który może powodować korozję i uszkodzenia niektórych materiałów, w tym metalów, tworzyw sztucznych i gumy. Z tego powodu ozon może teoretycznie uszkodzić elektronikę, gdyż wiele komponentów elektronicznych zawiera te właśnie materiały. Mieszko Kastelnik, szef firmy sprzątającej, już kilka lat temu przestrzegał, iż wysokie stężenia ozonu może prowadzić do zniszczenia urządzeń elektronicznych i nie zalecał wykonywania ozonowania bez pomiaru jego stężenia.

Czy ozonowanie mieszkania jest szkodliwe dla człowieka?

Ozonowanie mieszkania może być zarówno korzystne, jak i szkodliwe dla zdrowia człowieka, w zależności od tego, co dokładanie pytający ma na myśli. Ozon to silny środek dezynfekujący i odkażający, który może skutecznie eliminować bakterie, wirusy. W związku z tym wdychanie ozonu przez człowieka jest szkodliwe, a nawet śmiertelnie niebezpieczne. Właściwie przeprowadzone ozonowanie ma natomiast wiele plusów, do których zaliczyć można: brak szkodliwych drobnoustrojów, przyjemny zapach i dobrej jakości powietrze.

 

 

Formularz kontaktowy

Zadzwoń do nas pod numer +48 735-960-510 lub wyślij wiadomość na adres biuro@kastelnik.pl lub za pomocą formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą do 24h.

  Samanta Sznajder sekretariat Kastelnik
  Płatności akceptuje First Data Polcard

  Płatności akceptuje First Data Polcard. Za nasze usługi możesz zapłacić kartą kredytową.

  Nasi klienci

  Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

  Pomóż nam dalej się rozwijać w dobrym kierunku!

  Aktualna ocena

  5,0
  Rated 5 out of 5
  5 out of 5 stars (based on 2 reviews)
  Excellent100%
  Very good0%
  Average0%
  Poor0%
  Terrible0%